• Novinky

            • MÁME ZLATÉHO DOFÁKA

            • 28. 3. 2024
            • Dňa 19. marca 2024 sa absolventka nášho gymnázia Sarah Petra Popovičová zúčastnila udeľovania Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu. Svoju cenu si prevzala za zlatú úroveň.

              V historickej budove NR SR privítali vyše 100 absolventov zlatej úrovne programu DofE. Veľké mená Slovenska ocenili ich snahu byť láskavejšími, ochotnejšími, vytrvalejšími, rýchlejšími, zručnejšími aj viac kreatívnymi. Tlieskali im herci, speváci, športovci, vedci aj veľvyslanec Spojeného kráľovstva Nigel Baker.

              Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (skrátene DofE) je komplexný rozvojový program, ktorý dáva mladým ľuďom vo veku 14 až 24 rokov šancu rozvinúť svoje schopnosti a charakterové vlastnosti pre reálny život, naplniť svoj potenciál a pomôcť im uspieť v živote. Veríme, že každý mladý človek má potenciál uspieť a príležitosti na dobré vzdelanie mu v tom môžu pomôcť.

            • ZÚČASTNILI SME SA INNOVATION CAMP VO ZVOLENE

            • 28. 3. 2024
            • Minulý týždeň v rámci medzinárodnej iniciatívy Global Money Week, ktorej cieľom je spopularizovať finančné vzdelávanie a prepájať ľudí, ktorí sa vzdelávaniu venujú, sa naši žiaci zúčastnili dvojdňovej inovatívnej a zážitkovej súťaže Innovation Camp vo Zvolene.

              Počas prvého dňa absolvovali workshopy a teambuildingové aktivity. Priestor na brainstorming im dal príležitosť pripraviť sa na druhý deň, kde ich už čakala zaujímavá výzva: ako pomôcť mladým ľuďom chrániť svoje financie pred podvodníkmi.

              Súťaž zorganizovala JA Slovensko, n. o., v spolupráci s Ministerstvom školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR v rámci projektu „Skúsenosťou k úspechu“ pre žiakov základných a stredných škôl.

            • NAŠE GYMNAZISTKY ZÍSKALI GRANT NA FESTIVALE PODNIKAVOSTI

            • 27. 3. 2024
            • Košický Festival podnikavosti je úspešne za nami. Na podujatí sa predstavilo 12 stredoškolských biznis nápadov z Košického kraja, ktoré úspešne prešli prvým kolom inkubačného programu Rozbiehátor. V ňom mali tímy a jednotlivci za úlohu vypracovať: analýzu konkurencie, biznis model, biznis kalkulačku, demoslide, zákaznícky prieskum. Po prezentáciách sa tímy pobrali k mentoringovým stolom, pri ktorých ich vyspovedali ostrieľaní podnikatelia z regiónu.

              8 nápadov získalo grant v hodnote 300 €, ktorý im pomôže pokryť náklady v druhom kole Rozbiehátora, kde zostroja prototyp, predajný web a online kampaň. 

              Naše gymnazistky Zuzana Farkašová a Blažena Marcinová (z triedy VI. O) predstavili svoj nápad Profesioso – Portál profesií a získali 300 € pre svoj biznis. Ich projekt má pomôcť žiakom a mladým ľuďom pri rozhodovaní sa o ich povolaní a kariérnom raste.

              „Pomocou našej platformy chceme zodpovedať všetky dôležité otázky ohľadom profesie, ktoré si človek kladie v procese rozhodovania. Pripravili sme aj ponuku pre firmy, v ktorej sa vedia zviditeľniť, predstaviť svoje zamestnanie a vychovať si ďalšiu generáciu svojich potencionálnych budúcich zamestnancov. Tiež plánujeme podporovať vzdelávacie projekty a ukázať pracovnú ponuku, nové zaujímavé povolania a poskytnúť všetky informácie osobnejšie a inovatívne pre našu GenZ.“

              Našim dievčatám držíme palce v podnikaní.

            • BIZNIS TOUR PREPÁJA ŽIAKOV S INOVATÍVNYMI FIRMAMI A FAKULTAMI – TEDA AJ NÁS

            • 26. 3. 2024
            • Žiaci našej školy sú zapojení do predmetu INOVUJ A PODNIKAJ (IAP), ktorý ponúka okrem základných ekonomických tém aj možnosť naučiť sa svoj nápad validovať, vytvoriť si logo, web stránku. Na tomto ekonomicky zameranom predmete dostanú nádejní ekonómovia tipy, na čo si dať pri začatí podnikania pozor, ako správne komunikovať so svojou cieľovou skupinou, ako svoj podnikateľský nápad atraktívne odprezentovať, ako riešiť problémy, spolupracovať v tíme a nabrať zdravé sebavedomie.

              Vďaka Inovačnému centru Košického kraja (ktoré je pripravené mladým fandiť aj ich aktívne podporovať) sme 15. 03. 2024 v rámci IAP prijali pozvanie na Biznis tour.

              Navštívili sme izraelskú spoločnosť Ness Digital Engineering (pôsobí v odvetví softvérového inžinierstva) a pokochali sme sa labmi spoločnosti. Zamestnanci firmy nám veľmi zaujímavým spôsobom odprezentovali ich rozbehnuté projekty a testovacie mašiny.

              Inšpiratívnu prednášku so zaujímavými informáciami o vedecko-výskumnej činnosti sme zažili na Fakulte elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity v Košiciach. Dostali sme zároveň know-how, ako prepojiť štúdium a prácu v našom regióne.

              Predmet inovuj a podnikaj prináša so sebou nádej, že sa vzdelávanie posunie na nový level. Je to cesta, ako podporovať a rozvíjať  kreatívne myslenie a podnikateľského ducha u mladých ľudí už v rannom veku

            • INŠTRUKTORI SEBAOBRANY NA SPOJENEJ ŠKOLE

            • 26. 3. 2024
            • V stredu 20. marca 2024 si žiaci odboru ochrana osôb a majetku preverili svoje zručnosti a znalosti v oblasti sebaobrany.

              Inštruktori karate pod vedením Ladislava Konráda sa zamerali hlavne na prípravu štvrtákov. Tých totiž čakajú záverečné skúšky.

               Začínajúci prváci spolu s ďalšími ročníkmi mali možnosť absolvovať základné techniky sebaobrany.

              Ladislav Konrád, ktorý navštevuje našu školu pravidelne už niekoľko rokov, opätovne vyzdvihol šikovnosť a učenlivosť žiakov. Zvýšený záujem o bojové umenia je v tomto regióne výsledkom výbornej spolupráce našich učiteľov a ich žiakov.

            • AKTIVITY ZELENEJ ŠKOLY PREPÁJAME S VYUČOVANÍM FYZIKY A INFORMATIKY

            • 26. 3. 2024
            • Žiaci VI. O a II. G triedy na hodinách informatiky najprv zisťovali informácie a zozbierali dáta o rôznych veľkoobjemových baleniach čistiacich prostriedkov. Následne svoje údaje spracovali do tabuliek a grafov. S aktivitami pokračovali na hodinách fyziky, kde sa  venovali meraniu hmotnosti obalov. Výsledkom bolo porovnanie nameraných hmotností veľkoobjemových a maloobjemových obalov čistiacich prostriedkov. A k akým záverom dospeli? Na základe prieskumu trhu, ale aj nameraných hodnôt a úvah zistili, že výhodnejšie je  kupovať väčšie balenia nielen kvôli nižšej cene, ale aj kvôli množstvu vyprodukovaného odpadu, pretože pri kúpe malých balení produkujeme 1,38-krát viac odpadu.

              A tu sú ich prepočty:

              Predpokladajme, že spotrebujeme 5 malých balení (1 veľké balenie) za polroka, čiže za 1 rok je to 10 malých balení (2 veľké balenia). Ak by sme rátali za dlhšie obdobie, napr. 10 rokov, hodnoty by sa 10-násobili. Po pol roku sme do triedeného odpadu vyhodili 5 malých nádob (1 veľkú nádobu), ale pri váženom odpade to bolo 2665g malé balenie a 193g veľké balenie. Tým sa vyprodukovalo približne 1,38-krát viac gramov odpadu. V prípade 10 rokov by to predstavovalo 2x5x10 = 100 malých nádob a 2x1x10 = 20 veľkých nádob. V danom prípade by to bolo pri váženom odpade 2x266,5x10 = 5330g malé balenie a 2x193x10 = 3860g. Na základe nameraných hodnôt a úvah do budúcna sme zistili, že vzhľadom na životné prostredie je oveľa výhodnejšie kupovať väčšie balenia, čím bude aj náš vážený odpad ľahší.

            • NAVŠTÍVILA NÁS ŠTÁTNA TAJOMNÍČKA REZORTU VNÚTRA

            • 22. 3. 2024
            • V pondelok 18. marca 2024 sme na našej škole privítali Luciu Kurilovskú, ktorá v súčasnosti zastupuje Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky.

              Obsahom jej stretnutia s vedením školy bolo predstavenie odboru ochrana osôb a majetku, ktorý v súčasnosti patrí medzi jeden z najžiadanejších, a priblíženie vízie na vytvorenie hlbšej spolupráce medzi štátnymi orgánmi a našou školou.

              Štátna tajomníčka sa na vlastnej koži presvedčila o kvalite našich športovísk, špecializovaných učební, ale aj o schopnostiach pedagógov a ich žiakov.

              Na stretnutie prijali pozvanie aj predstavitelia Policajného zboru SR, poslanec NR SR Marek Puci a primátor mesta Sečovce Dominik Frajkor.

            • ÚČELOVÉ CVIČENIE NA OCHRANU ŽIVOTA A ZDRAVIA

            • 21. 3. 2024
            • V dňoch 12. – 13. marca 2024 vzhľadom na nepriazeň počasia prebiehalo na našej škole účelové cvičenie na ochranu života a zdravia v priestoroch športovej haly.
              Na jednotlivých stanovištiach sa mali žiaci možnosť dozvedieť viac informácií o civilnej ochrane, pobyte a pohybe v prírode, topografii a práci s mapou, orientácii v prírodnom prostredí.

              Súčasťou cvičenia bol nácvik záchrany ľudského života či streľba zo vzduchovky. Svoje strelecké zručnosti dokazovali predovšetkým žiaci III. G triedy, pre ktorých bola táto aktivita doplnkovou časťou braneckého cvičenia.

            • NAŠI ŽIACI NA JEDEN DEŇ KADETMI POLICAJNEJ ŠKOLY

            • 18. 3. 2024
            • Dňa 13. 3. 2024 sa žiaci prvého ročníka odboru ochrany osôb a majetku vďaka učiteľovi Ing. Matúšovi GECEJOVI stali na jeden deň kadetmi Strednej odbornej školy Policajného zboru v Košiciach.

              Pedagógovia z policajnej školy pod záštitou pplk. PhDr. Kataríny Čabalovej, PhD., pripravili pre našich žiakov zaujímavé praktické hodiny z dvoch predmetov základného policajného výcviku, a to z kriminalistiky a poriadkovej prípravy. Na zamestnaní z kriminalistiky sa žiaci venovali častiam kriminalistickej techniky, konkrétne daktyloskopii a kriminalistickej biológii. Obe témy boli spojené s možnosťou prakticky si vyskúšať vyhľadávanie a zaisťovanie daktyloskopických stôp – otlačkov prstov a biologických krvných stôp. Počas výučby predmetu poriadková príprava boli žiaci oboznámení so Zákonom o strelných zbraniach a strelive, boli im predstavené zbrane príslušníkov policajného zboru a vysvetlený taktický postup pri policajnom zásahu, ktorý si mohli aj sami vyskúšať. Zamestnanie sa stretlo z veľkým ohlasom zo strany našich žiakov.

              Tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.

            • STRÁVILI SME JEDEN DEŇ VO VÄZENÍ

            • 18. 3. 2024
            • Dňa 15. 3. 2024 sa 14 najlepších žiakov tretieho ročníka (v predmete kriminalistika) odboru ochrana osôb a majetku zúčastnilo pod vedením učiteľa Ing. Matúša GECEJA dlho pripravovanej exkurzie do Ústavu na výkon väzby a Ústavu na výkon trestu odňatia slobody Košice.

              Žiakom bol predstavený ústav, režim v ústave, ako aj práca príslušníkov zboru väzenskej a justičnej stráže. V ústave sa mohli stretnúť s  vysoko profesionálnym prístupom príslušníkov zboru, ako aj zamestnancov. Ich odborný výklad a ukážka režimu života v ústave vzbudila u žiakov enormné množstvo otázok, na ktoré dostali vysoko profesionálne odpovede. Táto exkurzia zanechala u žiakov hlboké zážitky.

              Chceme týmto poďakovať vedeniu ústavu za možnosť zrealizovať túto exkurziu.

            • EXKURZIA V 14. TANKOVOM PRÁPORE V TREBIŠOVE

            • 18. 3. 2024
            • Dňa 12. 3. 2024 sa žiaci druhého ročníka odboru ochrany osôb a majetku zúčastnili pod vedením učiteľa Ing. Matúša GECEJA exkurzie v priestoroch 14. tankového práporu v Trebišove.

              Celé zamestnanie bolo súčasťou projektu PRÍPRAVY OBYVATEĽSTVA NA OBRANU ŠTÁTU, tzv. PONOŠ, a bolo rozdelené do dvoch častí.  V prvej absolvovali žiaci chemickú prípravu pod vedením chemických inštruktorov, kde si mohli reálne vyskúšať činnosť na signál ,,PLYN“ a ,, PLYN POSTREK“. Druhá časť bola zameraná na ukážku hlavných druhov techniky tankového práporu, a to tanku T-72 M1 a tanku Leopard 2A4. Tankisti z Trebišova za taký krátky čas odhalili našim žiakom časť z ich profesie, čo sa stretlo s veľkým záujmom. Veľmi ochotne a profesionálne odpovedali na množstvo otázok zo strany žiakov.

              Tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.

            • EXKURZIA V EKOCENTRE SOSNA

            • 13. 3. 2024
            • Žiaci I. G a III. G triedy absolvovali 12. 3. 2024 exkurziu v Ekocentre Sosna v Družstevnej pri Hornáde.

              Výučbový program mal názov Čo je dobré? Pracovníci centra našich gymnazistov oboznámili so základmi a významom environmentálnej etiky, spoločne s nimi analyzovali, čo je to dobrý čin vo vzťahu k prírode, a na konkrétnych príkladoch im demonštrovali, čo je zlé a čo dobré nielen pre človeka, ale aj pre prírodu a celú spoločnosť.

            • ŠKOLSKÉ KOLO SOČ

            • 12. 3. 2024
            • Dňa 8. 3. 2024 sa uskutočnilo školské kolo SOČ. V štyroch súťažných odboroch sa prezentovalo 7 autorov a 8 spoluautorov. Konzultantmi boli Ing. Mária Kubicová, Mgr. Dominika Siváková a Mgr. Marek Marjov.

              V odbore 01 Problematika voľného času prezentovali prácu Stratení susedia – náučný chodník mesta Sečovce Jakub Frankovič, Jakub Guman a Martin Mražik (trieda III. T).

              V odbore 13 História, filozofia a právne vedy predstavil prácu Vojna očami detí Damián Kažimír (trieda II. G) a  Daniela Fedorčáková a Tomáš Kmec (II. G) prácu Príbeh spoza učiteľského stola.

              Odbor č. 14 Tvorba učebných pomôcok, didaktické technológie reprezentoval Kristián Horňák (trieda II. T) s prácou Programovanie mobilných aplikácií a Denisa Dirová a Sára Hegedüšová s prácou Komunikačná hra Spoznajme sa navzájom.

              V odbore č. 17 Pedagogika, psychológia, sociológia sa prezentovali Klára Ramšáková, Kristián Topor (trieda IV. C) a Dominika Krajčiová (trieda I. C) s prácou Manipulácia na internete a Klára Tóthová (trieda II. G), Sofia Krajkovičová a Ema Patzová (trieda I. G) s prácou Stredoškolské viazania – rodina, priatelia a partnerstvá.

              Všetci postúpili do krajského kola, ktoré sa uskutoční 25. 3. 2024 v Košiciach. Srdečne blahoželáme a želáme veľa úspechov v krajskom kole.

               

              Autor fotografií: Mgr. Ľuboš TEJBUS, Mgr. Dominika SIVÁKOVÁ

            • KONFERENCIA STRATENÍ SUSEDIA

            • 12. 3. 2024
            • Dňa 22. 2. 2024 sa v Kultúrnom dome v Sečovciach za účasti širokej verejnosti a vzácnych hostí  uskutočnila záverečná konferencia projektu Stratení susedia, ktorého cieľom bolo predstaviť zaniknutú židovskú komunitu v Sečovciach. Projekt financoval Rotary Club Trebišov a realizoval ho v spolupráci so žiakmi Spojenej školy Kollárova 17, Sečovce. Hlavným koordinátorom bol Ing. Peter Sklenčár, PhD., MBA.

              Nápad vytvoriť náučný chodník o 23 prevažne židovských pamiatkach mesta Sečovce vznikol 7. septembra 2023 na prvom stretnutí Ing. Petra Sklenčára, PhD., MBA, Mgr. Mareka Marjova a18 žiakov našej školy. 12. decembra 2023 bol zámer predstavený primátorovi mesta Sečovce.

              Projekt sa realizoval dva mesiace. Žiaci gymnázia na základe informácií, ktoré čerpali z kníh Petra Sklenčára (Židovské Sečovce a Zabudnuté Sečovce) spracovali sprievodné texty k pamiatkam z náučného chodníka. Následne ich tretiaci z odboru informačné a sieťové technológie Jakub Frankovič, Jakub Guman a Martin Mražik pod vedením Ing. Pavla Novotného umiestnili na webovú stránku. Každá z pamiatok má svoju vlastnú podstránku na webe, na ktorú sa dá dostať pomocou QR kódu umiestneného pri danej pamiatke.

              V úvode konferencie gymnazisti dramatizáciou obdobia holokaustu priblížili smutný osud sečovských Židov.

              Na konferencii zároveň žiaci z odboru programátor CNC strojov  Jakub Kačmár a Damián Hoľan predstavili proces tvorby modelu mesta, ktorý by mal byť vystavený v pripravovanom mestskom múzeu.

              V závere konferencie sa podávali špeciality židovskej kuchyne, ktoré pod vedením pani majsterky Bc. Anny Ondušovej pripravili žiaci našej školy.

              Cieľom tohto projektu bolo nielen uctiť si historické a kultúrne dedičstvo Sečoviec, ale aj poskytnúť ľuďom interaktívny a vzdelávací zážitok pri ich návšteve. Veríme, že tento projekt nám pomôže lepšie porozumieť histórii a kultúre nášho mesta.

              Autor fotografií: Mgr. Ľuboš TEJBUS

            • NAŠI GYMNAZISTI OVLÁDLI EKONOMICKÚ SÚTAŽ RE-POWER CAMP

            • 8. 3. 2024
            • Naši gymnazisti v zložení Kristína Jenčová (trieda III. G), Zuzana Farkašová, Oliver Timko (trieda VI. O) a Klára Tóthová, Júlia Hudecová (trieda II. G) sa v Košiciach zúčastnili ekonomickej súťaže RE-power Camp a traja z nich ju doslova ovládli: 1. miesto (Zuzana Farkašová), 2. miesto (Klára Tóthová)  a 3. miesto (Kristína Jenčová).

              Cieľom súťaže bolo priniesť kreatívne, udržateľné riešenia, ktoré posunú Slovensko dopredu. 120 talentovaných študentov dostalo jedinečnú výzvu: vymyslieť pre banku projekt alebo aktivitu, ktoré by mali pozitívny vplyv na spoločnosť a zlepšili by životnú úroveň na Slovensku. Neboli v tom však sami. K dispozícii mali mentorov – odborníkov z praxe. Študenti predstavili takmer 40 nápadov, ako môžu mladí ľudia aktívne prispievať k verejnému životu a pozitívne ovplyvňovať našu spoločnosť. Porota ocenila projekty ako Mentoringový program pre študentov a iniciatíva zameraná na podporu miestnych podnikateľov, ktorí čelia nedostatku priestoru pre ich rozvoj. Ocenenie získal aj Program pre mladých umelcov a návrh na zjednodušenie prístupu ku kvalitnej praxi a zamestnaniu sa už počas strednej školy.

              Našim žiakom srdečne blahoželáme a tešíme sa z ich úspechu!